Η ερευνητική ομάδα Νέα Μέσα, Νόηση, και Μάθηση [Media, Cognition & Learning Research Group] του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου [ΤΕΠΑΚ] ανακοινώνει ότι έχουν πληρωθεί όλες οι διαθέσιμες θέσεις για τον καλοκαιρινό όμιλο για μαθητές Ε΄-Στ΄ Δημοτικού και Α΄-Β΄ Γυμνασίου. Ως εκ τούτου δεν δεχόμαστε πλέον νέες αιτήσεις για φέτος. Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας!

The Media, Cognition & Learning [MCL] research group announces that it will no longer accept any additional applications for its July 2017 summer club, as all spaces have been filed. We apologize for any inconvenience. Thank you for your interest in this summer club.

The Media, Cognition & Learning [MCL] research group invites applications for its summer club, which will take place between July 17-21, 2017, at the campus of the Cyprus University of Technology in the center of Limassol.  The summer club will be conducted in Greek and will include STEAM activities, focusing on science, technology and culture.  Applicants should be concluding their studies in grades 5-8 this summer and should be fluent Greek speakers.

The basic goal of the Summer Club is to provide students the opportunity to participate in a variety of innovative educational activities related to new technologies for learning.  For instance, students will have the opportunity to take part in a repertoire of innovative educational activities, such as socio-scientific investigations employing augmented reality applications and digital games.

The deadline for submitting your application is Friday, June 30th.

Η ερευνητική ομάδα Νέα Μέσα, Νόηση, και Μάθηση [Media, Cognition & Learning Research Group] του Τμήματος Επικοινωνίας και Σπουδών Διαδικτύου του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου [ΤΕΠΑΚ] διοργανώνει καλοκαιρινό όμιλο για μαθητές που έχουν ολοκληρώσει κατά τη φετινή σχολική χρονιά την Ε΄-Στ΄ Δημοτικού και Α΄-Β΄ Γυμνασίου.

Ο καλοκαιρινός όμιλος θα είναι διάρκειας μιας βδομάδας και θα λειτουργήσει από τη Δευτέρα, 17/7/2017, μέχρι και την Παρασκευή, 21/7/2017, από τις 8:00 π.μ. μέχρι τις 2:00 μ.μ. Στο πλαίσιο του ομίλου οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου στη Λεμεσό.  Οι δραστηριότητες του ομίλου θα επικεντρωθούν σε θέματα ψηφιακής μάθησης και επικοινωνίας.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν χρειάζεται να είναι παρόντες καθ’ όλη τη διάρκεια της λειτουργίας του καλοκαιρινού ομίλου, ώστε να διασφαλίζεται η συνεχής και συστηματική επαφή τους με τις εκπαιδευτικές δραστηριότητες που θα διεξαχθούν. Στους μαθητές που θ’ ανταποκριθούν με επιτυχία στις απαιτήσεις του καλοκαιρινού ομίλου θα δοθεί σχετικό πιστοποιητικό συμμετοχής.

Παρακαλούμε όσους μαθητές ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν όπως συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση συμμετοχής μέχρι και τις 30/6/2017 και να την αποστείλουν μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στο mcl.cyprus@gmail.com ή μέσω φαξ στο 25002695. Ο καλοκαιρινός όμιλος θα φιλοξενήσει 20 συνολικά μαθητές και για την επιλογή των μαθητών θα ακολουθηθεί σειρά προτεραιότητας.

Όσοι μαθητές επιλεγούν θα κληθούν να πληρώσουν ένα τέλος εγγραφής 45 ευρώ.  Στο τέλος εγγραφής συμπεριλαμβάνεται και η παροχή κολατσιού κατά το πρωινό διάλειμμα. Οι μαθητές θα πρέπει να διευθετήσουν το δικό τους τρόπο μεταφοράς προς και από το σημείο συνάντησης που θα είναι μπροστά από το Δημαρχείο Λεμεσού.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα του καλοκαιρινού ομίλου μπορείτε να βρείτε στο συνημμένο αρχείο.

Μπορείτε να κατεβάσετε την αίτηση συμμετοχής για τον καλοκαιρινό όμιλο επιλέγοντας τον ακόλουθο υπερσύνδεσμο.